Bir Web Sitesi Nasıl Başarılı Olur? | Şahin Seçilmiş
Anasayfa » Wep Tasarım » Bir Web Sitesi Nasıl Başarılı Olur? (9 Öneri )

Bir Web Sitesi Nasıl Başarılı Olur? (9 Öneri )

Şahin Seçilmiş 16 Kasım 2019 Wep TasarımOkunma süresi: 5 dakika

İnternetin  yaygın olarak kullanıldığı bu zamanda artık insanlara ulaşmak dahada kolay hale geldi.Özellikle pazarlama şirketleri,istatistik yapan şirketler ve daha bir çok ticaret üzerine kurulmuş şirket internet reklamı kısmına daha çok bütçe ayırmaya başladı.Böyle bir sektörün vermiş olduğu çazibeden dolayı son 5 yılda Türkiye’de  açılan internet sitesi oranı nerdeyse iki katına yaklaştı.Bu kadar sitenin içerisinde farklı olmazsanız sıradanlıktan öteye geçemezsiniz.Buraki farklılıktan kastım çoğu sitenin yaptığı gibi kopyala yapıştır yapmaktan kaçının..Bu kadar konuştuktan sonra şimdi başlıklar halinde ne yapabiliriz diye bakalım.

Wep Tasarım Sade Olmalı 

Çok karmaşık temalardan uzak durun.Buradaki karmaşıklıktan kastım sitenizin içeriğine göre tema belirlemeniz.Örneğin benim gibi kişisel blok siteniz varsa biraz daha sade tema kullanmaya çalışın, magazin siteleri gibi  bir tema kullanmayın.Eğer siteniz fotoğrafcılık üzerine veya buna benzerse daha gösterişli tema kullanabilirsiniz.

 Wep Siteniz Güncel Olmalı 

Wep siteniz haber,ürün tanımı vs. gibi ise devamlı güncel tutmalısınız.Gerçi normal bir blok siteside güncel tutulmalı.Çünkü hergün yeni yeni şeyler çıkıyor ve siteniz bu yeniliğin gerisinde kalmamalı.Ne kadar güncel tutarsanız o derece kullanıcı potansiyelini artırabilirsiniz.

  Seo Çalışması ( Arama Motoru Optimizasyonu)

Unutmayın siteniz ne kadar eşsiz olursa olsun Seo çalışması yapmazsanız pek bir işe yaramaz.Sitenizi satmaya çalıştığınız bir eşya gibi düşünün.Eşyayı ne kadar güzel gösterirseniz o kadar çabuk satarsınız.Ayrıca Arama motorları kriterlerine uygun seo çalışması yapın.

Site İçeriği

Sayfa  içeriğinizin iyi kurgulanması gerekir.Yazdığınız yazıda gereksiz cümle kurmamaya dikkat edin.Sırf  makaleniz uzun olsun diye  cümleler kurmaktan  kaçının.Çünkü bu şekil insanlar hemen sıkılıp sitenizden çıkabilir.Kısa cümlelerle anlatmaya özen gösterin…

Wep Site Analizi  

Wep sitenizdeki kullancı profilini belirleyin.Arama motorlarında hangi kelimeler aranılarak sitenize tıklanıldığı,hangi kelimelerde sitenizin öncelikli olduğunu belirleyin.Bunu öğrenmek için sayaç ve programlardan yararlana bilirsiniz.Örneğin ; Sselected.Com’a  arama motorlarından Online oyunlar ,wordpress ve ders notları üzerinden daha çok kullanıcı gelmektedir.Gelen kullanıcı profilimin çoğunluğunu bu üç başlık sağlamaktadır.

Hızlı Erişim 

İnternet kullancıları siteniz üzerinde bulunan resim ,video gibi  içeriğe çabuk ulaşmalıdır.Çünkü ulaşamağı her saniye için  sitenize  bir negatif özellik olarak dönüş yapar.Yukarda da bahsettiğim gibi milyonlarca site olduğunu düşünürsek ne kadar hızlı bilgi akışını sağlarsanız o derece siteniz için iyidir.Ayrıca Wep sitenizin açılış hızını artırın.Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Google üzerinden Wep sitesi hızı artırma yöntemleri diye aratarak öğrenebilirsiniz.

Yanıltıcı Meta Tag Kullanmayın

Aslında bu başlığı site içeriği içerisinde de anlatabilirdim.Fakat bu bölüm kendi başına değerlendirilmeli.Yazdığınız yazıya uygun meta tag ekleyin.Örneğin ; WordPress tema üzerine yazı yazıyorsanız wordpress temalarla ilgili etiketler kullanın.Belki  arama motorlarında geri dönüşü kısa vade için çok olabilir ama uzun vadede bu siteniz için dezavantaja neden olur.Bir defa siteniz üzerinde bu tarz şeyle karşılaşanlar başka zaman aralıklarında sitenize tıklamazlar.Onun için sitenizi boş yere etiket çöplüğüne çevirmeyin…

Site İçi Backlink Verme

Siteniz üzerinde benzer yazılar arası köprü sağlayın.Bu şekilde sayfalar arası link geçişi sağlamış olursunuz.Dışardan link almaktansa kendi siteniz içerisinde link vermek daha mantıklıdır.Örneğin bu yazı üzerinden gidersek olursak  “Blog sitesi hakkında detaylı bilgiye >> WordPress Blog Sayfası Nasıl Oluşturulur ? <<< adlı yazımızda ulaşabilirsiniz” gibi.

Kullanıcılarınızın Düşüncelerine Değer Verin

Değer verinden kastım kullanıcılarıda yazdığınız yazıya dahil edin.Onların da görüş ve önerilerine başvurun.Arada mini anketler yaparak kullanıcıların görüşlerini alabilirsiniz.Yorum yapmaya teşvik ederek de onların önerilerini veya sorunlarını cevaplayabilirsiniz.

Yukarıda İyi bir wep sitesi nasıl olmalı diye kısaca anlatmaya çalıştım.Aslında bir kaçını uyguladığınızda zaten diğerlerini de uygulamış olursunuz.Bana göre burda en belirgin üç şey vardır. Birincisi düzgün SEO çalışması yapmak,ikincisi anlatım tarzımız sade  olmalı ve üçüncüsü site içi backlink vermek.

Soru : Size göre bir sitenin başarılı olabilmesi için en belirgin kriter hangisi olmalı ?

Bunlarda İlginizi Çekebilir!# # # #

  Bir Web Sitesi Nasıl Başarılı Olur? (9 Öneri )” İlgili Düşüncen Nedir?

  WordPress SEO Kılavuzu (Adım Adım) | Şahin Seçilmiş

  16 Kasım 2019

  […] konu hakkında daha fazla bilgi için, Bir Web Sitesi Nasıl Başarılı Olur? (9 Öneri )  adlı makalemizi okumanızı tavsiye […]

  Cevapla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirSon Makaleler