WordPress SEO Kılavuzu (Adım Adım) | Şahin Seçilmiş
Anasayfa » Wep Tasarım » WordPress SEO Kılavuzu (Adım Adım)

WordPress SEO Kılavuzu (Adım Adım)

Şahin Seçilmiş 16 Kasım 2019 Wep TasarımOkunma süresi: 9 dakika

WordPress SEO’nuzu geliştirmek, web sitenize daha fazla trafik almak için çok önemlidir. Ne yazık ki çoğu WordPress SEO kılavuzu yeni kullanıcıların başlaması için çok teknik. Web sitenizin trafiğini artırma konusunda ciddiyseniz, WordPress SEO en iyi uygulamalarına dikkat etmeniz gerekir. Bu kılavuzda, WordPress SEO’nuzu geliştirmenize ve daha fazla organik trafik almanıza yardımcı olacak en iyi WordPress SEO ipuçlarını paylaşacağız.

WordPress’in SEO dostu olduğunu söyleyen bir çok insan duymuşsunuzdur.Bu yüzden pek çok insan bir blog veya web sitesi başlatmak için WordPress’i tercih ediyor .

WordPress, oluşturduğu kodun SEO’nun en iyi uygulamalarını takip etmesini sağlarken, SEO çalışmalarınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız yapmanız gereken çok şey var.Hadi hep birlikte yapacaklarınızı tek tek başlıklar halinde ele alalım.

SEO Nedir? 

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir terimdir. Bu, web sitesi sahiplerinin arama motorlarında daha üst sıralara yerleştirerek daha fazla trafik almak için kullandıkları bir stratejidir.

Arama motoru optimizasyonu, bir çoğunun yaptığı gibi Google’ı kandırmakla ilgili değildir. Sadece arama motorlarının web sitenizi bulmasını kolaylaştıran kod ve biçimlendirmeyi optimize eden bir web sitesi oluşturmakla ilgilidir.

SEO’nun Önemi

Arama motorları çoğu web sitesi için genellikle en büyük trafik kaynağıdır. Facebook ve Youtube gibi dev bir sosyal siteyseniz arama motorları pek umrunuzda olmaz.Fakat az öncede bahsettiğim gibi orta ve altı sitelerin neredeyse tek trafik kaynağıdır…

Google ve diğer arama motorları, sayfaları arama sonuçlarında uygun şekilde sıralamak için gelişmiş algoritmalar kullanır. Ancak bu algoritmalar mükemmel değildir.İçeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamak için hala sizin yardımınıza ihtiyaçları var.İçeriklerinizi optimize ederek onlara izleyecekleri yolu gösterebilirsiniz.

WordPress SEO’nun Temelleri

Sadece sitenizi optimize etmek için birkaç temel SEO ipucunu öğrenmek, web sitenizin trafiğinde gözle görülür bir artış sağlayabilir.Aşağıdaki teknikleri kullanmak için teknoloji dehası olmanıza gerek yok.Korkmayın !

Sitenin Görünürlük Ayarlarını Kontrol Etme

wordpress siteyi gizleme

WordPress,sitenizi arama motorlarından gizlemek için size bir seçenek sunar.Bu seçeneğin amacı sitenizle alakalı işlerle uğraşırken,arama motorlarının indexlemesini önlemek.Bazen dalgınlıkla bu seçeneği işaretli olarak bırakırız.

Web siteniz arama sonuçlarında görünmüyorsa, yapmanız gereken ilk şey bu seçeneğin işaretli olmadığından emin olmaktır. WordPress sitenizin yönetici alanına giriş yapın ve Ayarlar »Okuma sayfasını ziyaret edin.En alt kısımda bu seçeneği göreceksiniz.

SEO dostu adresler, sayfanın içeriğini açıkça açıklayan kelimeler içerir ve hem insanlar hem de arama motorları tarafından okunması kolaylaştırır.

Örnek vermek gerekirse;

http://sahinsecilmis.com/wep-tasarim/ucretsiz-ssl-sertifikasi-alma/
http://sahinsecilmis.com/wordpress-klasik-duzenliyici/

URL’lere bakarak bile insanlar o sitede ne ile alakalı bilgi olduğunu anlayabilir.

SEO dostu olmayan URL’ler;

http://sahinsecilmis.com/?p=47

http://sahinsecilmis.com/wep-tasarim/47

Bu linklere baktığımızda sitenin sonunda sadece rakam görürüz.Kahin değilsek o sitede ne yazısı olduğunu bilemeyiz.Şahsen ben bu tarz linklerin olduğu sitelere genelde tıklamam.Güven vermez.SEO dostu permalink yapısını kullanmak, arama sonuçlarında daha iyi pozisyonlar elde etme şansınızı artırır.

Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar sayfasını ziyaret edin.O kısımda istediğiniz ayarı yapabilirsiniz.

Önemli: Ayarı yaparken dikkat etmenizi öneririm.Eğer siteniz uzun süredir çalışıyor ve arama motorlarına kayıtlıysa bu kırık link hatasına sebep olabilir.Yeteri kadar bilgi birikiminiz yoksa işin uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ederim.

Site URL Yapısını Belirleme

Sitenizin URL yapısının  www (http://www.sahinsecilmis.com) veya www olmayan (http://sahinsecilmis.com)  dan  birini seçmeniz gerekir.Çünkü arama motorları, bunları iki farklı web sitesi olarak kabul eder.

Tercihinizi Ayarlar »Genel sayfasını ziyaret ederek yapabilirsiniz. Tercih ettiğiniz URL’yi hem ‘WordPress Adresi’ hem de ‘Site Adresi’ alanlarına ekleyin.

WordPress SEO Eklenti Seçimi

Sizlere tavsiyem Yoast Seo veya All in One SEO Pack ‘tır.İkiside Seo konusunda çok başarılı.Size yol göstermenin yanında ek seçenekleri sayesinde bir çok şeyi bünyelerinde barındırmaktadır.

XML Site Haritası Ekleme

XML haritasını, bir kitabın içindekiler kısmıymış gibi düşünün.Bir başlığı kitapta saatlerce arıyacağınıza içindekiler kısmı sayesinde 2 dakkada bulursunuz.Yani nerde olduğu tam olarak bilirsiniz.İşte xml de internet sitelerinin içindekiler bölümü.Arama motorları buralara bakarak neyin nerde nasıl göründüğünü vs. bilir.

XML haritası oluşturmak için ayrı bir eklenti kullanmanıza gerek yok.Yoast ve All in SEO Pack kendi bünyelerinde xml harita desteği vermektedir.

Site haritanız şöyle görünecektir; http://sahinsecilmis.com/sitemap.xml

Başa dön ↑ ]

Siteyi Google Arama Konsoluna Ekleme

Web Yöneticisi Araçları olarak da bilinen Google Arama Konsolu , web site sahipleri içeriklerinin arama motoru tarafından nasıl göründüğünü görmeleri için Google tarafından sunulan bir hizmettir.

Sayfalarınızın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olacak raporlar ve veriler sağlar. Ayrıca, kişilerin web sitenizi bulmak için kullandıkları arama terimlerini, arama sonuçlarında her sayfanın nasıl göründüğünü ve sayfalarınızın ne sıklıkla tıklandığını görebilirsiniz.Google Arama Konsolu, web sitenizde bir sorun olduğunda sizi uyarır.

İçeriğinizi SEO İçin Optimize Etme

Bir çok insan eklenti kurmanın SEO için yeterli olduğunu söyler.Fakat bu çok büyük bir yanılgıdır.Çünkü hiç birşey tek başına yeterli değildir.Fakat eklentiler sayesinde düzgün şekilde ayarlamalar yapabilirsiniz.

All in One SEO Pack sayesinde arama motorlarında “Yazının Başlığını”, “Açıklamasını” ve ” Etiketlerini” ayrıca Facebook ve Twitter’da görünme şekillerini de ayarlıyabilirsiniz.

Bu ayarları manuel olarak yapmayı unutsanız bile yerinize All in SEO Pack otomatikmen yapacaktır.

Başa dön ↑ ]

Kategorileri ve Etiketleri Düzgün Kullanma

WordPress, blog yayınlarınızı kategorilere ve etiketlere göre sıralamanıza izin verir.Bu, içeriğinizi konulara göre yönetmenizi ve kullanıcılarınızın aradıkları içeriği bulmasını kolaylaştırır.

Kategoriler ve etiketler ayrıca arama motorlarının web sitenizin yapısını ve içeriğini anlamasına yardımcı olur.Kategorileri ve etiketleri doğru kullanarak, kullanıcılarınızın web sitenize göz atmasını kolaylaştırırsınız. Kullanıcılar için kolay olduğu için, arama motorlarının web sitenize göz atmasını da kolaylaştırır.

Site İçi Backlink Verme

Siteniz üzerinde benzer yazılar arasında bir köprü kurun.Bu şekilde sayfalar arası link geçişi sağlamış olursunuz.Dışardan link almaktansa kendi siteniz içerisinde link vermek daha mantıklıdır.Bu şekilde içerikler arası etkileşim kurarak insanların sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için, Bir Web Sitesi Nasıl Başarılı Olur? (9 Öneri )  adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

Başa dön ↑ ]

Yorumları Optimize Etme

Yorumlar kullanıcı katılımının güçlü bir göstergesidir. Meşgul kullanıcılar, sitenize daha fazla bağlantı, daha fazla trafik ve gelişmiş SEO anlamına gelir.

Ancak yorumların spam olmadığından emin olmanız gerekir. Spam yorumlar içerisinde çok fazla bağlantı içerdiği için arama sıralamanızı kötü yönde etkileyebilir.Fakat korkmanıza gerek yok, wordpress bunu engellemek için size bir seçenek sunar.Akismet eklentisi genelde wp kurulduğunda otomatikmen aktif olarak gelir.Akismet kötü ve spam yorumları engelleyerek size yardımcı olur.

Ancak, bir yayına yapılan çok fazla yorum, onu yavaşlatır ve bu da arama motorundaki sıralamalarınızı etkiler. Hızın SEO’yu nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için makaleyi okumaya devam edin. Bunun önüne geçmek için yorumları sayfalara bölebilirsiniz.Yorumları sayfalamak sitenizi görüntü kirliliğinden de kurtaracaktır.

Başa dön ↑ ]

Dış Bağlantıları Nofollow Yapma

Yukarıda da belirttiğim gibi, bağlantılar arama motorlarının hangi sayfaların önemli olduğuna karar vermesine yardımcı olur.Bir wep sitesine bağlandığınızda, o sitenin SEO puanı bulunduğu linklere bölünür.İşte bu yüzden siteniz dışındaki linklere nofollow ekleyerek o linklerin önemsiz olduğunu arama motorlarına belirtmeniz gerekir.

HTML’de normal bir harici bağlantı linki şöyle görünür:

<a href="http://sahinsecilmis.com"> Kişisel Blog Sitesi</a>

Nofollow özniteliğine sahip harici bir bağlantı ise şöyle görünür:

<a href="http://example.com" rel="nofollow"> Örnek Web Sitesi </a>
[ Başa dön ↑ ]

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Ücretsiz SSL Sertifikası Alma başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir!# # # #

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirSon Makaleler